Марко Федорович Грушевський

25.04.18 р., у Фастівському державному краєзнавчому музеї, за сприяння виконавчого комітету Фастівської міської ради, Управління культури, молоді та туризму, Історико-меморіального музею Михайла Грушевського (м. Київ) відбувся "круглий" стіл «Марко Федорович Грушевський і Фастівщина», присвяченому 153-річчю від дня народження та 80-річчю трагічної загибелі відомого церковного та громадського діяча періоду українського національного відродження поч. ХХ ст. – Марка Федоровича Грушевського.

Марко Грушевський - етнограф, педагог, краєзнавець представник священицького роду Грушевських, один із засновників Української Автокефальної православної церкви.
Завдяки дослідженням істориків, стало відомо, що рід Грушевських та, зокрема, Марко Федорович Грушевський пов»язаний із Фастівщиною.

На захід завітала родина Марка Грушевського - правнучки: Левчук Ярослава Миколаївна, яка є упорядником книги свого прадідуся - «Дитина у звичаях і віруваннях українського народу», кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник Інституту культурології Національної академії мистецтв України (м. Київ) та Головчанська Олександра Дмитрівна, яка підготувала відеоспогади та зачитала роздуми своєї 86-річної мами - онуки Марка Грушевського – Елеонори Захарівни Коваль про її приїзд до с. Веприка Фастівського району.

Із привітальним словом та сподіванням на повернення із забуття імен, які в різні роки своєю працею прославляли наш край, до учасників звернувся міський голова Михайло Володимирович Нетяжук.
Організатор заходу - Шкуратовський Олег Вікторович, у своїй доповіді «Марко Грушевський: повернення із забуття», розповів про перебування Марка Грушевського у Веприку.
Цікавими були доповіді Кучеренка Миколи Олександровича – кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Історико-меморіального музею М. Грушевського (м. Київ), Шкляр Алли Костянтинівни - вчителя історії ЗОШ №4 м. Фастова, члена НСКУ, Дросенка Володимира Івановича – краєзнавця, члена НСКУ, Мангер Олександри Сергіївни – директора КЗ ФМР «Фастівська міська бібліотека» та Древецького Анатолія Анатолійовича – директора КЗ ФМР «Фастівська школа народної майстерності», члена НСХУ та НСКУ та О. Михайла (Даниліва) - настоятеля храму Св. Миколая УПЦ КП. Глядачів також зачарував виступ онука відомого українського композитора Кирила Стеценка - Кирила Вадимовича Стеценка.
Дякуємо усім учасникам та присутнім (а їх було багато!) за те, що підтримуєте наше намагання пізнати, незнану до кінця, Фастівщину!